Artykuły dekoracyjne

W Wielką Sobotę, jak każe polski obyczaj, przystrajamy koszyczek, ustawiamy w nim baranka, wkładamy pokarmy i zanosimy do kościoła, by kapłan je poświęcił. Potem postawimy święcone ma pięknie nakrytym stole i będziemy zachwycać się niepowtarzalnym aromatem i urodą całej kompozycji.
Symbolem Świąt Wielkanocnych stało się w naszej tradycji jajko. Jak je spożywać to oczywiście kwestia gustu. Najbardziej popularne jest jajko gotowane. Kieliszki i podstawki, z których je spożywamy to także artykuły dekoracyjne. Mogą być ozdobą stołu i dodatkiem, który stworzy specjalny nastrój. W różnych zakątkach świata i w różnych epokach wyprodukowano tyle kieliszków do jajek, że można by utworzyć z nich imponującą kolekcję. Te dawniejsze, na ogół ceramiczne, miały klasyczny kształt i różniły się jedynie zdobieniem.
Niektórzy współcześni projektanci proponują nam do jajek nie tylko tradycyjne kieliszki, ale też podstawki z metalu, drewna i plastiku o najwymyślniejszych kształtach. Z pewnością mogą one być ciekawym uzupełnieniem śniadaniowej zastawy i ozdobą (szczególnie świątecznego) stołu. Zwłaszcza podczas wielkanocnego śniadania, bo przecież jajka są wtedy najważniejsze. Jeśli mamy fantazję, możemy posunąć się w oryginalności jeszcze krok dalej i podać jajka w … obrączkach do serwetek lub w małych świecznikach. Dla tradycjonalistów są sklepy, markety, sklepy internetowe pełne różnych kieliszków i podstawek. Wybór jest duży i na każdą kieszeń. Warto pomyśleć o tego rodzaju ozdobach podczas następnych Świąt Wielkanocnych. Jest to rodzaj aranżacji naszego stołu i stanowi dyskretną ozdobę.